A szervezet biológiai órája úgy van beállítva, hogy reggel 3-5 óra között nagyon álmosnak érzi magát ugyanúgy, ahogy egy kicsit délután is. Minél tovább marad fenn, annál valószínűbb hogy gyorsabban és mélyen álomba szenderül éjszaka. A szakemberek szerint ez az adenosine nevű agyban található neurotranszmitternek köszönhető, ami minden egyes ébren töltött órával növekszik.
A napközbeni szundítás arra ösztönzi az agyat, hogy gyorsan megszabaduljon a felesleges mennyiségű adenosine-tól, azért éjszaka valószínűleg nehezebben fog tudni elaludni. Mindazonáltal van némi előnye is a napközbeni alvásnak.
Tanulmányok mutatták ki, hogy azok, akik gyakran alszanak délután mintegy 20 percet, jobban teljesítenek a memoriaképességet mérő teszteken. A szakemberek szerint ez azért van, mert az alvás segít „kitisztítani” a hippokampuszt, az agy rövid távú memoriáért felelős területét, s így helyet biztosít az új információknak. A túl sok alvás sem jó, mert bódultnak fogja tőle érezni magát, ezért próbálja meg azt leszorítani 20 percre, vagy annál rövidebbre - írja a Fox News.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése